107- چرا همه دوست دارند در گوگل کار کنند؟

🔸شرکت گوگل از جمله شرکت‌های پیشرو و موفقی است که از همان آغاز توانسته محیط دلپذیری را برای کارکنانش پدید آورد که در آن تقریبا همه کارکنان احساس می‌کنند در محیطی شبیه به ‌خانه‌شان در حال سپری کردن ساعات کاری‌شان هستند. ناگفته پیداست که کمتر کسی حاضر می‌شود چنین محیط خوشایندی را به امید یافتن شرایط کاری بهتر ترک کند و از گوگل برود.🔸شرکت گوگل از جمله شرکت‌های پیشرو و موفقی است که از همان آغاز توانسته محیط دلپذیری را برای کارکنانش پدید آورد که در آن تقریبا همه کارکنان احساس می‌کنند در محیطی شبیه به ‌خانه‌شان در حال سپری کردن ساعات کاری‌شان هستند. ناگفته پیداست که کمتر کسی حاضر می‌شود چنین محیط خوشایندی را به امید یافتن شرایط کاری بهتر ترک کند و از گوگل برود.

🔸در واقع بنیان‌گذاران شرکت گوگل یعنی “لری پیج” و “سرگی برین” از اولین روزی که شرکت گوگل را پس از رها کردن دوره دکترای خود در دانشگاه و در یک پارکینگ تاسیس کردند تصمیم گرفتند تا شرکت‌شان را به مکانی متفاوت از سایر شرکت‌ها و با بالاترین میزان دلپذیری برای کارکنان تبدیل کنند و به عقیده بسیاری از صاحب‌نظران به‌طور کامل در این مسیر موفق بوده‌اند.🔸در واقع بنیان‌گذاران شرکت گوگل یعنی “لری پیج” و “سرگی برین” از اولین روزی که شرکت گوگل را پس از رها کردن دوره دکترای خود در دانشگاه و در یک پارکینگ تاسیس کردند تصمیم گرفتند تا شرکت‌شان را به مکانی متفاوت از سایر شرکت‌ها و با بالاترین میزان دلپذیری برای کارکنان تبدیل کنند و به عقیده بسیاری از صاحب‌نظران به‌طور کامل در این مسیر موفق بوده‌اند.

🔸در ادامه به برخی نکات منحصربه‌فرد و تاثیرگذار بر مقبولیت محیط کاری گوگل برای کارکنان اشاره خواهد شد که نشان می‌دهند چرا گوگل به چنین جایگاه ارزنده‌ای در دنیای کسب‌وکار تبدیل شده است.

1⃣ در گوگل سلسله مراتب اداری معنا و مفهوم چندانی ندارد

گوگل جزو آن شرکت‌هایی است که سلسله مراتب خشک سازمانی و نگاه بالا به پایین در آن بی‌معناست. این مساله حتی در مورد بنیان‌گذاران و مالکان مشهور شرکت یعنی لری پیج و سرگی برین نیز مصداق پیدا می‌کند و آنها با وجود شهرت و ثروت‌شان جایگاهی همتراز با سایر مدیران شرکت دارند.
در این شرکت، تصمیمات به‌صورت مشارکتی و با نظرخواهی از کارکنان اتخاذ می‌شود و برای حصول اطمینان از اجرایی شدن برنامه و طرح‌ها نیازی به‌دستور از بالا و الزام مدیریتی نمی‌باشد. علاوه بر این در گوگل، کارکنان این امکان را دارند تا بخش و تیم کاری مورد علاقه‌شان را خودشان انتخاب کنند.

2⃣ در گوگل حقوق بسیاری از مدیران و کارکنان از روسای شرکت بالاتر است

در این شرکت سیستم پرداخت مبتنی بر عملکرد به معنای واقعی اجرا می‌شود و کسانی که سهم بیشتری از موفقیت‌های شرکت دارند دستمزد بیشتری دریافت می‌کنند. پیاده شدن چنین سیستمی در گوگل موجب از بین رفتن تبعیض‌های پرداختی بین کارکنان شده و انگیزه آنها برای کار و تلاش مضاعف را افزایش می‌دهد.
مشوق‌های غیر مادی در نظر گرفته شده برای کارکنان برتر گوگل هم در نوع خود جالب و خاص هستند؛ این مشوق‌ها شامل موارد خاصی همچون اهدای سهام ویژه گوگل به کارکنان و صرف شام با مدیرعامل و روسای شرکت می‌شود که برای خیلی‌ها در جهان یک آرزوست.

3⃣ سیستم ۱۰- ۲۰- ۷۰ به‌خوبی در گوگل اجرا می‌شود

در گوگل سیستمی برای سپری کردن ساعات کاری روزانه وجود دارد که ۱۰- ۲۰- ۷۰ نام دارد و براساس آن کارکنان در هر روز کاری باید ۷۰ درصد وقت‌شان را برای انجام فعالیت‌های مرتبط با کسب‌وکار اصلی گوگل یعنی موضوع جست‌وجوی اینترنتی و تبلیغات صرف کنند، ۲۰ درصد وقت‌شان را صرف پروژه‌های مورد علاقه خود که به نحوی با پروژه‌ای در دست اجرای گوگل در ارتباط است کنند و ۱۰ درصد از وقت‌شان را به علاقه‌مندی‌ها و ایده‌های خودشان اختصاص دهند.
اجرای چنین سیستمی هم می‌تواند رضایت شغلی حداکثری از کار کردن در گوگل را در میان کارکنان پدید آورد و هم بذر خلاقیت و نوآوری را در ذهن کارکنان بکارد.

4⃣ در گوگل همه به هم خوب گوش می‌کنند

فرهنگ خوب گوش کردن در گوگل کاملا جا افتاده است. در این شرکت مدیران به گونه‌ای به زیردستانشان گوش می‌کنند که به آنها احساس هم‌تیمی بودن را می‌دهد.
در جریان برگزاری جلسات کاری معروف گوگل موسوم به «جلسات نیم ساعته گوگل» که به‌صورت ایستاده و طی زمان کمتر از ۳۰ دقیقه برگزار می‌شود، کارکنان و مدیران هر بخش در شرایطی برابر و با تاکید بر گوش کردن فعال به صحبت‌های هم گوش می‌کنند و سلسله مراتب اداری در این میان بی‌معنی می‌شود.

✏️ منبع: Forbes